Üniversite Öğrencilerine Özgeçmişleri için Beş İpucu

Hala üniversitede okuyorsunuz ve iş dünyası birkaç yıl daha bekleyebilir. Kimin bir özgeçmişe ihtiyacı var ki?

Tabi ki sizin!!

İyi oluşturulmuş bir özgeçmişle üniversite öğreniminiz boyunca karşınıza çıkabilecek muhtemel fırsatlar için hazırlıklı olursunuz. Bunlar dönemsel, yarı-zamanlı, geçici işler olduğu kadar asistanlık, stajyerlik veya üniversitede eğitmenlik de olabilir. Bir başka avantajı ise, mezun olduktan sonra ilk işinizi ararken özgeçmişinizi güncellemeye hazır olacaksınız.
O halde nerden başlamalı? İşte size ilk özgeçmişinizi oluşturmak için 5 ipucu:

Niteliklerinizi Yazarak Başlayın
Özgeçmiş yazma konusunda bir profesyonel olan Sue Campbell, en iyi niteliklerinizin bir özetinin çoğunlukla hedefinize dair ifadelerinizden daha etkili olduğunu söylüyor. Eğer kariyer hedefiniz henüz belli değilse bu yöntem özellikle başarılıdır.
Lisanslı bir kariyer yönetimi koçu Robyn Feldberg şöyle diyor: “Özgeçmişte belirsiz hedefler yazılmasını tavsiye etmiyorum, çünkü bunlar genellikle iş arayanların isteklerine odaklanır ve genelde işverenler için önemsizdir. Öğrencilerin hedeflerini yazmak yerine, olası işverenlerine sunabilecekleri şeyleri açıkça anlatan bir profil bölümü oluşturmalarını öneririm.” Özetinizi kısa tutun, çarpıcı birkaç cümle yetecektir.

En Büyük Önemi Eğitime Verin
Eğitim bölümü özgeçmişlerde genellikle en sonlara konulur, ama öğrencilerin eğitim bölümünü yukarılara taşıması çoğunlukla daha çok işlerine yarayacaktır. “İstenen alanda tecrübeye sahip değilse, eğitimi, bir öğrencinin sunabileceği en değerli bilgidir”, diyor Campbell. “Eğitim bölümü iş arayan tecrübe kazandıkça daha aşağılara inebilir.”
Feldberg’e göre, eğitim bölümünü oluştururken okuduğunuz üniversitenin adını, bulunduğu ili, öngördüğünüz mezuniyet tarihinizi, ders dışı aktivitelerinizi ve hedeflediğiniz işle ilgili katıldığınız kursları dahil etmelisiniz. Eğer genel not ortalamanız 3.0 veya üstüyse bunu da ekleyebilirsiniz.

Çalıştığınız Tüm İşleri Doğru Şekilde Anlatın
Birçok öğrenci gelecekteki kariyer hedefleriyle ilgisi olmayan yarı-zamanlı, dönemsel veya geçici işlerde çalışır. Özgeçmişinizi gereksiz detaylarla doldurmak istemezsiniz diyor, Feldberg. Öte yandan, ilerideki işvereniniz deneyiminiz başka bir alanda olsa bile güvenilirlik ve güçlü bir iş ahlakı göstermiş olan adaylara değer verebilir.
“Sonuca Giden Özgeçmişler” başta olmak üzere bir çok özgeçmiş kitabının yazarı olan Lorie Lebert, iş deneyiminizin en önemli yanlarını çekip çıkarın tavsiyesinde bulunuyor ve dahil olduğunuz liderliğinizi, enerjinizi ve kararlılığınızı gösteren projelerde detaya inin diyor. Campbell, işverenlerin ihtiyaçlarına en çok hitap eden beceri ve başarıların dahil edilmesini ve bir değer katmayacak detayların dışarıda tutulmasını öneriyor.

CV’nize Hem İşveren Hem de İş Arayan Gözü ile Bakın
“Eğer iş veya stajyerlik başvurusunda bulunuyorsanız, deneyiminize iki farklı gözle bakın: muhtemel işvereninizin gözleriyle ve kendi gözlerinizle.” , diyor Campbell.
İlginizi çeken iş ve stajyerlik ilanlarının üzerinde çalışın. Campbell şöyle diyor: “Örneğin, eğer bir ilanda iletişim becerilerinin önemli olduğu belirtiliyorsa, iletişim becerinizin işin içine girdiği zamanları hatırlayın. Müşteri hizmetleriyle alakalı herhangi bir işte çalıştıysanız kesinlikle iletişim becerilerinizi kullanmışsınızdır.” Özgeçmişinizde bu becerilerinizi vurgulayabilirsiniz.
“Daha sonra deneyiminize kendi gözlerinizden bakın.” , diyor Campbell. “Hangi işten daha çok hoşlandınız?” Bu becerileriniz ve tecrübeleriniz şu an hedeflediğiniz işle alakalı olmasa bile gelecekte başarılı olabileceğiniz konumlarla ilgili size yön gösterebilir.

Özgeçmiş Uzunluğunu ve Formatını Doğru Seçin
Birçok üniversite öğrencisi için bir sayfalık bir özgeçmiş yeterlidir, diyor Feldberg ve ekliyor: “Ama bu, özellikle belirli bir süre stajyerlik yapmış olan ve iş deneyimine sahip öğrenciler için olmazsa olmaz bir kural değil. Bir sayfalık bir özgeçmiş bu öğrencileri yeteri kadar tanıtamayacaktır ve ikinci sayfaya geçmelerinde bir sakınca yoktur.”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>