Sokrates’ten 3 Filtre Testi

Sokrates bilgiyi saklaması sebebiyle saygı değer bir ün yapmıştı. Bir gün yolda bir tanıdığına rastladı. Adam: Arkadaşınla ilgili ne duyduğumu biliyor musun? Sokrat; Bekle, bana bir şey söylemeden evvel senin küçük bir testten geçmeni istiyorum Buna Üçlü Filtre Testi deniyor. Arkadaşım hakkında konuşmaya başlamadan önce, bir süre durup ne söyleyeceğini filtre etmek, iyi bir fikir olabilir.

1. Filtre GERÇEK FİLTRESİ Bana birazdan söyleyeceğin şeyin tam anlamıyla gerçek olduğundan emin misin? Hayır dedi adam, aslında sadece duydum. Sokrat: Tamam, öyleyse sen bunun gerçekten doğru olup olmadığını bilmiyorsun.

 

2. Filtre: İYİLİK FİLTRESİ Arkadaşım hakkında bana söylemek üzere olduğun şey iyi bir şey mi? Hayır, tam tersi, dedi adam. Öyleyse, onun hakkında bana kötü bir şey söylemek istiyorsun ve bunun doğru olduğundan emin değilsin.

 

3. Filtre: İŞE YARARLILIK FİLTRESİ Bana arkadaşım hakkında söyleyeceğin şey benim işime yarar mi? Sanırım hayır, diye cevapladı adam. Sokrat, iyi dedi. Eğer, bana söyleyeceğin şey doğru değilse, iyi değilse ve ise yarar, faydalı değilse bana niye söyleyesin ki? Sokrat’ın bu kadar çok itibar ve saygı görmesinin sebebiydi buydu. Başkaları hakkında konuşmadan önce iyice düşünmek gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>