Neden Bizimle Çalışmak İstiyorsunuz Sorusunu Cevaplarken Yapmamanız Gereken 5 Hata!

nedenbizimlecalismakistiyorsunuz-620x400

“Neden Bizimle Çalışmak İstiyorsunuz?” sorusu her mülakatın olmazsa olmaz sorusudur. Çoğu aday bu sorunun mülakatta sorulacağını bile bile buna yeterince hazırlanmaz, o an aklına gelen ilk şeyi söyler. Halbuki, klişe bir soru olmasına rağmen bu soru, İnsan Kaynakları çalışanlarının önemsediği ve cevabınızı can kulağıyla dinlediği önemli bir sorudur. Yani aslında bu şu demek, mülakata girmeden yapacağınız 5 dakikalık bir hazırlıkla harika cevaplar verebileceğiniz bu önemli soruyu son dakikaya bırakarak kariyerinizi ve o anki görüşmenizi etkileyecek önemli bir hata yapıyorsunuz. Hazırlıklı olmadığınız bu soruya da aşağıda verdiğiniz 5 cevapla tüm mülakatı o an bitiriyorsunuz.

Bu yazıda biraz tersten gideceğiz, işte bu önemli soruya hazırlanmamanız sonucu hızla cevap vererek yaptığınız 5 önemli hata:

1. Bu Soruya Değil, Başka Bir Soruya Cevap Vermek:

Bu hata aslında sadece “Neden Bizimle Çalışmak İstiyorsunuz” sorusunda değil, hazırlıksız olduğunuz diğer tüm sorularda da yaptığınız en büyük hatalardan biri. Aklınıza sorunun olması gereken cevabı gelmediği için bir şekilde cevaba başlayıp bir iki cümle sonra alakasız başka bir sorunun cevabını söylüyormuşcasına ilerliyorsunuz. Bir mülakatımda bu soruyu sorduğum aday bir iki cümleden sonra geçmiş iş tecrübelerini ve o tecrübelerde kazandığı yetkinlikleri anlatmaya başladı. Soru “Geçmiş İş Tecrübelerinizden Bahsedin” sorusu olsaydı cevabı harika olacaktı, ancak verdiği cevabın hiç bir noktası neden bu şirkette, bu pozisyonda çalışmak istediğinin cevabı değildi.

2. Sürekli Kendini Anlatıp, Şirketi Pas Geçmek:

“Neden Bizimle Çalışmak İstiyorsunuz?” sorusuyla sizden öğrenilmek istenenlerden birisi aslında sizin hangi yetkinliğinizi, şirketin hangi ihtiyacıyla birleştirebileceğinizi söylemeniz. Ancak siz bu soruya sadece kendinizi anlatarak bir cevap verirseniz, cevabınıza şirketi ve pozisyonu hiç katmazsanız ve ortak noktalarınızdan yola çıkmazsanız, insan kaynakları istediği cevabı duymamış oluyor. 

3. Şirketi Yeterince Tanıdığını Gösterememek:

Bu soruya verilebilecek en güzel cevap, içerisinde bol bol ilgili şirketin anlatıldığı, şirket kültüründen bahsedilen, o şirkette çalışmanın heyecanının yansıtıldığı bir cevap olacaktır. Dolayısıyla eğer cevabınızda şirketten yeterince bahsetmediyseniz, doğru bir cevap vermiyorsunuz demektir.Siz siz olun, “Neden Bizimle Çalışmak İstiyorsunuz?” sorusuna cevap verirken olabildiğince şirketi anlatın ve o şirkette çalışmanın neden sizi heyecanlandırdığından bahsedin. 

4. Kariyer Planınızdan Bahsetmemek:

Bu sorunun cevabının ayrıca kariyer planınızı da karşı tarafa anlatıyor olması gerekiyor. Yani şunu yapmalısınız: Bu pozisyon ve şirket, kariyeriniz için çizdiğiniz yolu tamamlayıcı olduğundan bahsedin ve bir sonraki adım için en uygun hareketin bu pozisyonda ve bu şirkette işe başlamak olduğunu anlatın. Bu konuda onları ne kadar ikna ederseniz, şansınız o kadar artacaktır.

5. Heyecanınızı Göstermemek:

Bu soru cevaplarken heyecanlanmanız gereken (en azından öyle görünmeniz gereken) bir soru. Eğer bu soruyu dışarıda birine yol tarif eder gibi sıradan bir şekilde cevap veriyorsanız, anlatırken yüzünüz gülmüyor, gözleriniz açılmıyorsa, heyecanı karşı tarafa iletemiyorsanız eksi puan alıyorsunuz. Ancak tam tersi, eğer bu konuda konuşmak sizi heyecanlandırıyorsa ve bunu insan kaynakları çalışanına veya mülakatı yapan diğer yöneticilere iletebiliyorsanız, muhtemelen bir sonraki aşama için çağırılacak kişilerden biri sizsiniz!

Evet, “Neden Bizimle Çalışmak İstiyorsunuz?” sorusunun cevabını verirken yapmamanız gereken 5 hatadan bahsettim, ancak aklınızda olsun, ne olursa olsun mülakata girmeden mutlaka çıkması muhtemel tüm sorulara hazırlanın. Zaten eğer karşınızdaki standart bir insan kaynakları çalışanıysa (ki çoğu öyle oluyor), size sorduğu sorular hiç değişmiyor. Onlara göz atmanız ve her birisi için, çok değil, 5 dakika çalışmanız harika bir mülakat için yeter. Başarılar!

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>