Mezun Oldun, Peki Nasıl İş Bulacaksın?

Mezun Oldun, Peki Nasıl İş Bulacaksın?

Senin gibi iyi özelliklere sahip, üniversite mezunu, binlerce iş arayan genç var ve artık iş bulmak zorlu bir yarışa dönüştü. İstediğin işi elde etmek için kendini sürekli geliştirmeli ve en iyi şekilde ifade etmelisin.

Diğerlerinden farklı olduğunu nasıl gösterirsin?
Diğer adaylardan sıyrılman için sadece üniversite mezunu olman yeterli değil. Kendine has bir şeyler göstermen, kendini kanıtlaman gerekiyor. Bunlar küçük şeyler olabilir ama bu çabaların seni diğer adaylardan farklı kılacak. CV’ni oluştururken, öğrencilik yıllarında deneyim kazanmak adına gönüllü olarak uğraştığın kulüp faaliyetlerini ve bulunduğun sosyal aktiviteleri öne çıkartmalısın. Bunlar senin ne kadar çok yönlü bir insan olduğunu gösterir. Bu tarz uğraşlarda bulunduğun için ödüllendirilmezsin ama bu sana çekicilik katar ve seni diğer insanlardan farklı kılar.
Görüşmeye gitmeden önce şirketi detaylı bir biçimde araştır. Görüşme esnasında şirket hakkında, sorular sorup, yorum yaparsan, iyi bir izlenim bırakmış olursun ve bu senin işe ve şirkete karşı ne kadar istekli ve ciddi olduğunu gösterir.

Nerden başlayacağını bilmelisin…
Şunu anlamalısın ki, mezun olduğunda direk yönetici, yönetim koordinatörü, editör veya üst düzey yönetici olarak başlayamayacaksınız. Bu tür pozisyonlar zaman alır ve her ne kadar kendini bu pozisyon için donanımlı hissetsen de muhtemelen gerekli deneyime sahip değilsindir. En iyi başlangıç yolu “yeni mezun işlerine” başvurmaktır. Bu tür işler harika başlangıç noktalardır ve şirket içinde en üst noktaya ulaşırken yoldan sapmanızı engeller. Çoğu yeni mezunun karşılaştığı problem aslında ne yapmak istediklerini tam olarak bilmemeleridir. Güçlü olduğun ve zayıf olduğu yönleri iyi bilmeli ve yaratabileceğin farkları tespit etmen gerekir. Bazen basit bir iş deneyimi harika bir başlangıç noktası olabilir. İş deneyimi senin gerçekten ne istediğini ve hangi alanda iyi olup olmadığını anlaman için çok iyi bir fırsat haline gelebilir. Mesela çok utangaçsan, aktif işlere başvurmazsın, oturmayı sevmiyorsan masa başı işler yerine sahada yapılacak işleri tercih etmelisin. Bir işe başvururken, karakterini irdeleyebilmen kariyerin açısından büyük önem taşır.

Çevre Edinmelisin…
“Ne bildiğin değil, kimi tanıdığın önemlidir” sözü kulağa bir klişe gibi gelebilir fakat iş bulmaya geldiğinde bu çok önemlidir. Elindeki kaynakları kendi lehine kullanmanın birkaç yolu vardır;

• Aile, arkadaş ve sosyal kontaklarını kullan. Tanıdığın bir şirkette çalışmak istiyorsan, bunlar senin ilk kaynakların olacaktır. Onlara CV’nin bir kopyasını yolla.
• Staj yaptığın ya da iş deneyimin olan yerleri kontak olarak kullan. Bu yerlerde çalışırken kendini göster, onları etkile, onların iletişim bilgilerini sakla. Herhangi bir durum olduğunda onlara kendini hatırlat.
• Her fırsatta yüksek pozisyondaki güçlü insanlarla iletişim kurmaya çalış. Doğru insanla iletişime geçmek, sana sandığından daha fazla bir etki bırakır.
• Öğrenim hayatını unutma. Ders aldığın hocalarının çok iyi kontakları olabilir.

İş arama taktiklerinin ve tekniklerinin üzerinde çalışırsan, işe girme ihtimalin tahmin ettiğinden çok daha fazla artar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>