Kısa Zamanda İş Bulmanın Yolları

Kısa zamanda iş bulmanın yolları Birçok kişi yılın son çeyreğinde işe alımların durma sürecine girdiğini düşünür. Aralık ayında işe alım oranı azalsa da şirketlerin birçok elemanı işe aldığı dönem yine bu aydır. Yeni yılda iş aramayı planlayanlar bu noktayı her zaman göz önünde bulundurmalıdır.


Aralık ayı ile aralık ayı arasındaki dönemde şirketler yeni yıla hazırlanmak için bütçelerine son şeklini verir ve yılın mali durum tablosunu geliştirmek adına son işlemleri yaparlar. Tüm bu işlemler sırasında yöneticiler de yakın bir gelecekte şirket çalışan sayısını artırıp artırmamak konusunda bazı kararlara varırlar.

Yeni yılın ilk günlerinde iş arayacak olanlar bu noktaları göz önünde bulundurarak hemen arama işlemine başlamalı. Böylece yeni yılın ilk dönemlerinde şirketlerin eleman aramayacağını düşünen rakiplerine de fark atmış olurlar.

İş aramaya başlamadan önce yapmanız gerekenler konusunda birkaç ipucu vermek istiyoruz:

Portföyünüzü elden geçirin

Bilgisayarınızda yaptığınız işleri içeren dosyalar dahil size ait tüm özel belgelerin çıktısını alın. Bunu yaptıktan sonra CV’nize son bir yılda yaptığınız projeleri, sunumları ve kariyerinize katkı sağladığınıza inandığınız işleri ekleyin.

Çalışmalara hemen başlayın

Yılın son üç ayında işten çıkarmaların yoğun olarak gerçekleştiği herkes tarafından bilinir. Fakat yeni bir iş bulmak için en iyi zamanın yeni yıl haftası olduğunu bilen kaç kişi vardır? İnsan Kaynakları uzmanı Lori Kacon bu süreçle ilgili olarak bakın neler söylüyor: ‘Bütçelerin kabul edilme süreleri yılın sonunda sona erdiği için bu arada acil personel alımları gerçekleşiyor’.

CV’nizi zenginleştirin

Kendinizi işverene en iyi şekilde tanıtmak ve özelliklerinizi en verimli şekle karşı tarafa sunmak için kendi yarattığınız ve çok fazla kimse tarafından bilinmeyen taktikler kullanın. Örneğin:

- CV’nize grafikler ve tablolar ekleyin.

- CV’nizle birlikte yaptığınız işlerden örnekler de yollayın.

- Cv’nizi ik uzmanlarından çok direk çalışmak istediğiniz departmanın şeflerine, isim belirterek, yollayın.

- Portföyünüzü ve CV’nizi bir CD’ye kaydederek çalışmak istediğiniz şirketlere gönderin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>