Kendinize Hedef Koyun

 

careercounselors_16x9

Bir düşünün kaç yaşındasınız ve hayatınızda şimdiye kadar keç hedef koydunuz kendinize? Hangi okula gireceğiniz, lise bitirme dereceniz, ilk işiniz ve bu işinizdeki ilk performans değerlendirme sonuçlarınız tesadüf müydü, oraya yapacaklarınızı planlıyarak, hedef koyarak mı geldiniz?

Kültür olarak hedeflerle yaşamayı pek sevmeyiz, ya da bu yönde eğitilmemişiz. Üniversitede hocanız okul bittikten sonraki hedefin ne? diye sorduğunda kaçımız net bir yanıt verdik? Hedef koymayı bilmemek değil hedefsiz yaşamak ayıp. Hedef koymak belli bir miktar stress yaratır, bu stresin dozu kabul edilebilir düzeydeyse başarı için gerekli itici hormonları sağlar bize. Miktarı aşırı ise bazen elimizi kolumuzu bağlar. Başarının ilk kilometre taşı ne istediğini bilmek ve oraya varmak için yol haritası çizmek. Hedef harekete geçmemizi sağlayacak içsel gücü verir bize. Hedef koymuyorsak kaderciyiz demektir. Ben bir şeyler yapayım, sonucunda da belli belirsiz bir yerlere varırım. Bu Doğu’lu boşvermişciliğimizi terk etmenin zamanıdır artık. Amerikan toplumu neden bilim ve teknolojide başarılı? Çünkü hedef koyuyorlar; ellerindeki ekip ve bütçe ile nereye varmak istedikleriniz planlıyorlar. Sizin de elinizde değerli bir kaynak var: Kendiniz. Bu kaynakla ne yapmak istiyorsunuz, enerjinizi, bilginizi, kendinizi hangi amac uğruna ortaya koymak istiyorsunuz?

Paulo Coelho şöyle yazmış:

“Bir anneden kızına…

Bütün dünya üzerinde benim gibi hiç kimse yok. Bedenimin, düşüncelerimin, fikirlerimin tek sahibi benim. Gözlerimin gördüğü görüntüler bana ait, sadece onları nasıl algılayacağımı bilmeye ihtiyacım var. Kendi fantazilerimin, hayallerimin, umutlarımın ve korkularımın sahibi benim. Ben tamamen bana ait olduğuma göre, kendimi çok yakından tanımalıyım. Beni oluşturanların çoğu zaten benim hallerim, geri kalanların ne olduğunuysa bilmiyorum. Ama beni ben yapan şeyleri onaylasan da onaylamasan da bilmelisin ki; karşındaki kişi kesinlikle özgündür, bana dair her şey içinde yaşadığım anın yansımasıdır.”

Sizler hayallerinizin, umutlarınızın, korkularınızın farkında mısınız? Hayattaki ilk hedef bunları anlamak ve bunlarla ne yapmak istediğine karar vermek olmalı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *