Kariyerinizi değiştirmeden önce…

Kariyer değiştirme isteği nasıl belirir? Bu süreç nasıl başlar, nasıl devam eder? Aynı sesi gene duydunuz, hani “sen bu iş için doğmadın” diyen ve kafanızda yeni soru işaretleri uyandıran… Belki işinize olan ilginizi günden güne kaybetmeye başladınız ya da başka bir şeyin daha çok ilginizi çektiğini fark ettiniz.

Şirketiniz ekonomik krizlerden dolayı küçülüyor da olabilir. Mezuniyet, boşanma, şehir değişikliği, bir yakınını kaybetme, çocuk sahibi olma, geri çevrilemeyecek bir iş teklifi,…vb. gibi planlanmış ve planlanmamış birçok etken sizi kışkırtabilir.

Evet, aynı sesi gene duydunuz hatta bu aralar bu sesi sık sık duyuyorsunuz. Ama ne yapmanız gerektiğini bilmiyorsunuz.

Kendinizi tanıyın…
Kariyer yolunuzdaki bu engeli aşmak için şu anki kariyerinizin ilgi alanlarınızla, inançlarınızla, değerlerinizle, ihtiyaçlarınızla ve en önemlisi becerilerinizle örtüşüp örtüşmediğini gözden geçirin. Kendi kendinize aşağıdaki soruları sorun.

En çok hangi konularla ilgili okumayı seversiniz?
Hangi TV programını/radyo programını takip edersiniz?
Hobileriniz neler, boş zamanlarınızı nasıl değerlendirirsiniz?
Ne tarz gönüllü aktiviteleri tercih edersiniz?


Okuldayken en çok hangi derslerden zevk alırdınız?
Kağıda öylesine bir şeyler karalarken genelde ne çizersiniz?
Hangi konularda tartışmayı, konuşmayı seversiniz?
Hayale daldığınızda ne tür konular aklınıza gelir?
Ne tip insanlarla arkadaş olmaktan hoşlanırsınız?
Ne tip insanlarla çalışmaktan hoşlanırsınız?
Bireysel sporlara mı yoksa takım sporlarına mı ilginiz var?
İşinizden ayrıldıktan sonra nasıl hatırlanmak istersiniz?
Politik düşüncelerinizi nasıl tarif edersiniz?
Çevrenizde kime hayranlık duyuyorsunuz ve neden?
Size en çok başarı getiren iş nedir?
Henüz denememenize rağmen hangi işlerde başarılı olacağınıza inanıyorsunuz?
En çok … ile ilgilenirim.
En çok inandığım şey …
Hayatta en çok ….ya değer veririm.
……. yı gerçekten çok iyi yaparım.

Yanıtlarınızı inceleyin. Kariyerinize yeni bir yön verecek belli bir davranış modeli görebiliyor musunuz? Uzun dönemde eğilimleriniz neler? Eğilimleriniz şu anki işinize uyuyorsa ve bu işte hedeflerinize ulaşacağınıza inanıyorsanız , muhtemelen doğru yoldasınız. İşiniz ve eğilimleriniz birbirine zıt yönlere koşuyor ve beklentilerinizi yakalayamıyorsa, kariyer değişikliği yapmayı düşünebilirsiniz.

Çoğumuz kariyer değişikliği konusunda çekimser davranırız. Yeni bir başlangıca çok ihtiyacı olanlar bile kariyer değişikliğinin masraflı ve stresli olacağını düşünüp vazgeçerler. Siz heyecanla planlarınızı anlatırken, çevrenizden motivasyonunuzu azaltacak, cesaretinizi kıracak sözler duyabilirsiniz. Kariyer değişikliği için yaşınızın geçtiği söylenirse çok önem vermeyin. Söylenenleri önemsediğiniz sürece planlarınız sadece bir hayal olarak kalır. İçinizden gelen sese kulak verin, neden böyle bir değişikliği istediğinizi anlamaya çalışın. Böylece kariyer değiştirmenizi onaylamayan yakınlarınıza, ailenize sunacak gerçek bir nedeniniz olur. Farklı bir alana kaydığınızda her şeye sıfırdan, giriş seviyesinden başlayacak olma fikri sizi ürkütüyor olabilir. Oysaki kendi alanınızda edindiğiniz tecrübeleri, geçen zamanın size profesyonel ve kişisel anlamda kazandırdıklarını, yetkinliklerinizi mülakatlarda vurgulayarak iş tecrübesi olmayan adayların bir adım önüne geçebilirsiniz. Unutmayın ki sizi kendi alanınızda başarılı kılan özellikleriniz hayalinizdeki kariyerde de kendini gösterecektir. Önemli olan, kişinin aradaki bağı kurması ve mülakatlarda kendini en iyi şekilde pazarlamasıdır.

Kariyer değişikliği konusunda duyduklarınızı, çevrenizden gelen tepkileri kabul edip işinizde mutlu olmaya çalışmak her zaman için risk almaktan daha kolaydır. Fakat kolaya kaçmak uzun dönemde tekrar aynı isteksizliği doğurabilir. Risk almayı seçiyorsanız önünüzdeki engelleri düşünmektense yapabileceklerinize odaklanın. 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>