Kariyer Değişikliği Yapmadan Önce İLK ADIM (ÖNEMLİ)

İlk Adımı Atmadan Önce…
Kariyer değişikliği konusunda kararlısınız ve bu kararı uygulayacak cesaretiniz var. Harekete geçmeden önce;

Beklentileriniz konusunda mantıklı olun. Hayalinizdeki işin özel hayatınızda yaşadığınız sorunlara çözüm getireceğine inanıyorsanız, farklı bir alana kaymanın gerçekte yapabileceklerini abartıyorsunuz demektir. Çalışmak istediğiniz alanın size vereceklerini, bu alanda sizden beklenenleri ve hayat stilinizi düşünün.


Kendinize zaman tanıyın. Kariyer değişikliği demek çevrenizin, iş arkadaşlarınızın, gelirinizin ve kendinizi nasıl gördüğünüzün de bunlara paralel olarak değişmesi anlamına gelir. Kariyer değişikliğini çok isteseniz bile hayatınızdaki değişim sizin için şok edici olabilir. Kariyer değişikliğinden önce psikolojik olarak rahatlamak, değişiklikten sonra ise işinize adapte olmak için kendinize yeterince zaman tanıyın.

Kendinizi tanıyın. Çoğu kişi hangi konuda başarılı olduğunu pek bilmez, ancak orta yaşlar güçlü olduğumuz alanların ve eksik olduğumuz konuların farkına varmamız açısından en iyi dönemlerdir. Yapmaktan gerçekten hoşlandığınız ve iyi yaptığınız işleri düşünün. Tüm bunları aynı çatı altında birleştiren bir iş tanımı var mı?

Hedefe Doğru…
Beklentilerinizi içeren, yeteneklerinizi gösterebileceğiniz bir iş tanımı belirledikten sonra değişim esnasında sizi yönlendirecek, asıl hedefe adım adım yaklaşmanızı sağlayacak bir plan sizi başarıya götürür.

Adım 1: İşinizin sevdiğiniz ve sevmediğiniz yönlerini tartın. Çoğu kişi işini, yöneticisini, şirketini sevmediği için kariyer değişikliği yapmak ister. Sizi huzursuz ettiği için sevmediğiniz şeyleri belirlemek çok kolaydır, ama asıl önemli olan işinizde nelerden zevk aldığınızdır. Bunu bilmediğiniz takdirde kariyer değişikliğine nasıl yön vereceğinizi de bilemezsiniz. Kendinizi yeniden keşfedin; sizi motive eden, heyecanlandıran şeyleri düşünün.

Adım2: Yeni kariyer alanları araştırın. Ne istediğinizi anladıktan sonra, isteklerinizi gerçekleştirmenizi sağlayacak, kişiliğinize uygun kariyer olanaklarını araştırın. Kendinizi savunmasız ve boşlukta hissediyorsanız paniğe kapılmayın- bu kariyer değişikliği esnasında yaşanan doğal bir duygudur. Yapacağınız araştırmanın derinliği ne çapta bir değişiklik isteğinize bağlıdır. Kariyer olanaklarını incelerken hiç aklınızda olmayan fakat özelliklerinizle örtüşen alanlar da karşılaşabilirsiniz.

Adım3: Taşınabilir Nitelikler. Niteliklerini ve tecrübelerinizi yeni kariyerinize taşıyın. Liderlik, takım çalışmasına yatkınlık, planlama,…gibi pek çok kişisel özelliğinizin yeni kariyerinizde size yardımcı olacağını göreceksiniz.

Adım4: Eğitim. Kariyer değişikliği yeni bilgilerle donanmanızı, yeteneklerinizi geliştirmenizi gerektirebilir. Seminerler ve kurslar yardımıyla hem konuya ilginizin olup olmadığını anlarsınız hem de yeni kariyeriniz ile ilgili teorik bilgiye sahip olursunuz.

Adım5: Networking. Kariyer değişikliğinin başarısı sizin networking yeteneklerinize bağlıdır. Çevrenizdeki kişiler sizi yönlendirebilir, belirli bir şirket ya da sektör hakkında size bilgi verebilir ve hatta sizi başkalarıyla tanıştırarak ilişki ağınızın artmasını sağlayabilirler. Yeni alanınızda profesyonel organizasyonlara katılarak kariyerinizin gelişmesi açısından size yararlı olacak kişilerle tanışabilirsiniz.

Adım6: Tecrübe kazanmak. Daha önceki kariyerinizin getirdiği belli bir birikim olsa da yeni kariyerinizde kendinizi kanıtlamanız için bu yeterli olmayacaktır. Kariyerinizdeki yeni alanda yarı zamanlı ya da gönüllü bir işte çalışmak verdiğiniz kariyer değişikliği kararını değerlendirmeniz ve tecrübe kazanmanız açısından yararlı olacaktır.

Adım7: Aynı firma, farklı alan. Kariyer değişikliği sadece iş ya da firma değiştirmek olarak algılanmamalı. Aynı firma içinde farklı bir alana geçmek de söz konusu olabilir. Aynı firmada farklı bir iş yapmaya tam anlamıyla hazır olmadığınız sürece isteğinizi yöneticinizle paylaşmayın.

Adım8: Esnek olun. İstediğiniz alana kaydıktan sonra maaştan çalışacağınız şehire kadar pek çok konuda esnek davranmanız gerekebilir. Kendinize yapıcı hedefler koyun, aksilikler şevkinizi kırmasın. Kariyer değiştirmenin iş hayatında karşılaşılabilecek doğal bir değişim olduğuna inanın ve kendinize olan güveninizi asla kaybetmeyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>