İyi Bir İş Görüşmesi (İnterview) İçin Gerekli Olabilecek 20 İpucu

1-Sıkı ve güvenli bir tokalaşma. Her zaman,  karşı tarafın uzattığı eli çekingen bir tavırla değil, kendinizden emin ve samimi bir tavırla sıkın. Unutmayın, ilk izlenim çok önemlidir!  Bu davranış aynı zamanda kararlılığın ve kendine güvenin de bir göstergesidir.

2-Görüşmenize sakın ola ki geç kalmayın. Belirtilen zamandan kısa bir süre önce görüşme yerinde olmak, rahatlamanız ve konsantre olmanız için size zaman kazandırır. Ne var ki, size belirtilen süreden çok önce görüşme yerine varıp, ilgili kişiyi programı dışına çıkmaya zorlamayın. Bu durum, olumsuz bir hava yaratabilir. Unutmayın, işe ihtiyacı olan sizsiniz, onlar değil.

3-Görünüşünüze özen gösterin. Gayri-resmi ve uyumsuz giyinmeyin. Yüz tuvaletinize (düzgün taralı ve traşlı saçlar, sakalsız ve traşlı temiz bir yüz, bayanlarda aşırıya kaçılmamış hafif bir makyaj ve bakımlı eller, vs.) dikkat edin. Önce de söylediğim gibi bunlar, profesyonel imaja sahip olabileceklerde ilk bakılandır.

4-Tebessüm edin. Çok önemli. Tebessüm ediyorum diye de her şeye kahkahayı basmayın. Her şey ölçülü ve yerinde olmalı. Asık bir surat size puan kazandırmaz. Enerjik olun ve bunu karşınızdakine yansıtın. Oturuşlara ve kalkışlara dikkat. Ellerinizi kesinlikle cebinizde tutmayın. Dik durmaya özen gösterin. Kamburu çıkmış bir oturuş sizi yorgun ve bakımsız gösterir. Göz temasını kaçırmayın, özellikle sorulara cevap verirken. Kaçamak bakışlarla verilen cevaplar güvensizliğin göstergesidir.

5-Görüşeceğiniz ve görüştüğünüz kişilerin isimlerini aklınızda tutun.  Hitap edeceğiniz kişinin ismini ve unvanını mutlaka bilin. Birden çok mülakata girebilirsiniz, size bildirilen isimleri unutmayın. Görüşmenin havasına göre, karşı taraftan kartvizit isteyebilirsiniz. Görüşme sırasında orada çalışan diğer kişilerle profesyonel ve uyumlu diyalog içerisinde olun. Her kimle karşılaşırsanız karşılaşın, insanlara ilk isimleri ile arkadaşınızla konuşur gibi hitap etmekten kaçının, mutlaka isimlere Kerem bey, Özge hanım örneklerinde olduğu gibi, “bey, hanım, bayan, bay” takılarını kullanmaktan çekinmeyin. Diğer yandan, İş görüşmelerinde kişilere soy isimleri ile hitap etmek oldukça yaygın ve profesyoneldir.

6-Güçlü ifadeler kullanın. Cümleleriniz net ve anlaşılır olsun. Aralıklı ve dağınık konuşmayın. Uzun ve karmaşık cümleler içerisinde kaybolmayın. Bu, söylediklerinizden emin olmadığınız izlenimi verebilir. Karşı tarafın konuşması sırasında ilgili görünün, başka bir şey ile ilgilenmeyin. Kravatınızla, düğmelerinizle, parmaklarınızla, saç ve bıyıklarınızla vs. oynamayın. Tedirgin ve heyecanlı olsanız bile bunu belli etmemeye gayret gösterin. Elinizde anahtarlık, kalem, tespih, çakmak, sigara paketi, bozuk para vs. gibi maddeler kesinlikle bulundurmayın. Zorunlu olmadıkça cep telefonunuzu yanınıza almayın. Aldı iseniz eğer, kesinlikle kapalı durumumda ve dikkat çekmeyecek bir yerde tutmanız sizin yararınızadır. Unutmayın, görüşme sırasında karşınızdaki ile daima göz teması içerisinde olun. Bu sizin kararlı ve kendine güveni olduğunuzu belli eden en önemli işarettir.

7-İşi istediğinizi belli edin. İşin kapsamı, sorumluluklar ve detaylar konusunda öz sorular sorun. Yapılan işin teknik yönünü kesinlikle tartışmayın.

8-Mimiklere dikkat edin. Doğru vurgulama ve tonlama, bir ifadenin istendiği şekilde algılanması için en önemli araçtır. Bunu iyi kullanın. Evde bu konuda alıştırma yapmak işe yarayabilir. Özellikle ayna karşısında pratik yapıp durumunuzu görün.

9-Gerilim yaratabilecek davranışlara dikkat. Bazen, her iki tarafın karşılıklı tavırlarına bağlı olarak gerilimli bir ortam oluşabilir. Bu durumda gerilimi artırmamak için konuyu değiştirerek kontrolü biraz daha elinize almak gerekebilir. Sıkıntılı durumlar için konuları değiştirirken, genel konu bütünlüğünü bozmadan yapacağınız yumuşak geçişler bu noktada büyük önem taşır.

10-Sessizlik anı da aslında bilgilendirmedir unutmayın. Bazen mülakatlarda kısa bir sessizlik anı olur, siz içinizden konuşmanızı gözden geçirirken ya da konuyu değiştirmeye hazırlanırken, karşı taraf sizin hareket ve tavırlarını izler. Bunlar sizin hakkınızda önemli donelerdir.

11-Ucu açık sorulara özenle cevap verin. Bana kendinizden bahseder misiniz? gibi ucu açık sorulara dikkat edin. Bunların tuzak sorular olduğunu unutmayın. Bu soruların belirli bir cevabı olmamakla beraber, önceden tasarlayacağınız bir cevabı da kullanabilirsiniz. Not: Cevabınızın arkasından: “bilemiyorum, sizce sorunuza yanıt oldu mu?” diye kibarca teyit isteyin. Başarılarınızdan söz edin. Aşırıya kaçmadan ve abartmadan, kısa ve öz. Unutmayın, ne kadar başarılı bulunursanız bulunun, sizden daha başarılı insanlar vardır. Bu bilinçte olun. Sorulmadığı sürece teknik konulara fazla girmeyin, ayrıntılarda kaybolmayın. Görüşmeler ile size yapılacak övgülerin yada eleştirilerin etkisinde kalıp konuşmalarınız ve davranışlarınızı değiştirmeyin. Bunların sizi tanımaya yönelik uygulamalar olduğunu unutmayın. Bu konuda en iyi yanıt, olduğunuz gibi yalın davranmaktır.

12-Dedikodulara dikkat edin. Üçüncü şahıslar hakkında sorulabilecek sorulara dikkatli ve ölçülü cevaplar verin, özellikle kişisel olan sorulara.  Bu insanlar hepimizin tanıdığı insanlar da olabilir, rakip şirket yöneticileri de.  Üçüncü şahıslar için sorulan sorular tuzak sorulardır. Ayrıca kimseyi kötüleyerek  ya da överek puan toplayamazsınız. Bunu bilin. İş verenlerin ilgisi üçüncü şahısların yaptıkları üzerine değil, sizin neler yapabilecekleriniz üzerinedir.

13-Araştırma yapın. Şirketin vizyonu, misyonu, temel hedef ve politikaları ile iş pozisyonun gerektirdikleri hakkında bilgi edinin. Böylece mülakat esnasında soracağınız dikkatli sorularla, umduğunuzdan fazla bilgi edinme şansınız olur. Karşınızdakine, işe olan ilginiz konusunda iyi bir izlenim verir.

14-Ketum olun. İstenen her bilgiyi anında kalabalık ifadelerle vermeye çalışmayın. İlk görüşmenin ardından, size önerilen pozisyon ile ilgilenmiyorsanız bile bunu ifade etmeyin ve kimseye de söylemeyin. Böyle durumlarda bile görüşmeleri belirli kibarlık kuralları içerisinde devam ettirmeye ve sonlandırmaya gayret gösterin. Bunu asla zaman kaybı olarak düşünmeyin. Daha sonrasında işinize yarayabilir. Unutmayın, işe alınamasanız bile, görüşmelerdeki sahip olduğunuz iyi davranışlar yüzünden, girmeye çalıştığınız şirket tarafından başka dost şirketlere önerilme olasılığı her zaman bulunmaktadır.

15-Talep edin. Görüşmeler olumlu bir havada geçmiş ve siz de işi istediğinize emin iseniz, işe talip olduğunuzu açıkça ifade edin. Kararlı ve istekli olmak size puan kazandırır. Bir şekilde istekli ve kararlı olduğunuzu belli edin. Ancak, asla ısrarcı olmayın.

16-Tedarikli gidin. Yanınızda mutlaka kalem bulundurun. Kalem ve kağıt gibi malzemeleri ödünç istemeyin. Mülakatlar esnasında çeşitli testler uygulanabilir. Hoşnut olmasanız bile bunu belli etmeyin. Bu testlerin birçok işyerinde standart uygulanan yöntemlerden olduğunu bilin. Size el yazınızla bazı belgeler yazdırabilirler ya da bazı formlar doldurmanız gerekebilir. El yazınızın güzelliği ve ifadelerinizin Türkçe açısından düzgünlüğü, sizin ne kadar prensipli olduğunuzun göstergesidir. Bu yönünüzü mutlaka geliştirin.  İmza yerine garip karalama yapmak profesyonel şirketlerde hoş karşılanmıyor.  Okunabilir imza üzerinde bir stil geliştirin ve bunu her yerde uygulayabileceğiniz yeteneği kazanmaya bakın.

17-Karar vermeye hazır olun. Bazen işler o kadar hızlı ilerler ki; daha ilk görüşmede iş teklifini alabilirsiniz. Bu durumda, sizden hemen karar vermeniz istenebilir. Buna hazırlıklı olun. Nüfus cüzdanınız, vesikalık fotoğrafınız vs. yanınızda bulunsun.

18-Teşekkür etmekten çekinmeyin. Mülakatın sonunda, her ne olursa olsun teşekkür etmeyi ihmal etmeyin. Evet sadece teşekkür. Bunun dışında kişi ve kurumla ilgili abartılı övücü her türlü davranış ve sözcüklerden kaçının. Sonraki adımları sorun. Örneğin,  bir sonraki mülakatın varlığı, varsa yerini zamanını, yerini ve kiminle görüşeceğiniz gibi.

19-Kendiniz gibi davranın. Bunu sürekli söylüyorum, genel olarak kendiniz gibi olun, ortamına göre samimi davranın ancak aşırılığa kaçmamak kaydı ile. Kesinlikle doğruyu söyleyin. Yalan söyleyenlerin her ortamda aynı konuda aynı şeyleri söylemek zorunda olması gerektiği için mutlaka yanılacağını bilin. Oysa gerçek tektir. Tek olan şeyler yaşandıkları için hafızada kalıcıdır değil mi? Kendinizden emin, ukala olmayan, düzgün bir ifadeniz olsun. Olduğunuzdan farklı davranırsanız, yani işi almak için değişik biri gibi davranırsanız, ileride hem siz, hem de işveren sıkıntı çekecektir. Çünkü aslında sizi değil başka birini istihdam etmiş olacaklardır.

20-Ücret konusunu konuşmak tuzaktır. Kesinlikle ücret konusunu konuşmayın. Bu önemli. Söz ücrete geldiğinde  olaya “şu kadar maaş istiyorum” şeklinde yaklaşmayın. Kendi değerinizden emin olun, maaş ile ilgili tuzaklara gelmeyin. Sizin kurumda yapacağınız işlerin karşılığı belirli bir değerlendirmenin zaten olabileceğini bilerek olaya yaklaşın. Bu konudaki gerginlik doğurabilecek ifade ve yaklaşımlardan uzak durun.

21-Güncel olayları takip edin. Resmi olmayan ortamlar doğabilir, ve bu ortamlarda güncel olaylara ilişkin küçük yorumlar ve sohbetler yapmanız gerekebilir. Bunlar, resmi olmasa da sizin kültür düzeyiniz ve yaşananlara olan ilginiz hakkında fikir verir. Tabii bu fikirler, kesinlikle katı ve değişemez imajda verilmemeli.

22-İkramlara dikkat. Çay kahve, pasta ikramlarında çok ölçülü olmalısınız. Özellikle sigara ikramlarına dikkat etmelisiniz. Sizinle görüş yapan şirket yöneticileri görüşme sırasında sigara içebilir. Bu sizin de içebileceğiniz anlamına gelmemeli.

Evet benim sizlere naçizane önerilerim bunlar. Mezun olduktan sonra mesleği ile ilgili iş arayacak tüm öğrencilerime okul sonrası yaşamlarında sağlık, mutluluk ve başarılar diliyorum.

 Prof.Dr. Rasim Okursoy

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>