İŞ İLANLARINDA KULLANILAN TERİMLER

 

Takım Çalışmasına Yatkın:

Bilgi ve becerilerini başkaları ile paylaşmaktan çekinmeyen , yine eksik olan taraflarını diğer çalışanlardan yardım alarak tamamlayabilen , takım arkadaşlarından biri eksildiğinde onun görevini isteyerek üzerine alabilecek ve üstesinden gelebilecek çalışan özelliğidir.

Analitik Düşünme Yeteneğine Sahip:

İçinde bulunduğu durumla ilgili raporları hazırlayabilme, raporları iyi analiz edebilme ve bu analizlere göre hızlı ve etkili çözüm üretebilme yeteneğidir.

 

Seyahate Engeli Olmayan :

Satış ve pazarlama ilanlarında gerçek anlamında kullanılmakta olup , ilgili şirketin faaliyet bölgesine göre yurtiçi yada yurtdışı seyahatlere engelin olmaması durumudur.Satış ve pazarlama departmanları dışındaki ilanlarda öncelikli olarak yer almamaktadır , yer alması halinde ise bu kriter sürekli seyahat edileceği anlamına gelmemektedir , iş görüşmesi sırasında net olarak bilgi almanız gereken bir durumdur.

 

Diksiyonu Düzgün :

İş ilanlarında sıkça karşılaşılan diksiyonu düzgün olmak terimi basit anlamı ile sözlü ifade yeteneğinin kuvvetli olmasıdır.İfade sırasında sesimizin uyumu , anlatmak istediğimiz kavramla ilgili vurguların doğru yapılması , seçtiğimiz kelimeleri ifade ederken kullandığımız hareket ve mimiklerin doğru kullanımı çok önemlidir.

 

Prezentabl :

İngilizce presentable ( bakımlı , şık , takdim edilebilir ) kelimesinden dilimize aktarılmış , dış görünümüne önem gösteren ve sunum becerileri gelişmiş anlamında iş ilanlarında kullanılan sözcüktür.

Daha çok satış , pazarlama ve halkla ilişkiler departmanlarında öncelikli olarak aranan bir özelliktir. Şirketlerin görünen yüzü olan bu departmanlarda çalışan insanlar için olmassa olmaz özelliklerin başında gelmektedir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>