Dönemsel iş ne kazandırır?

-Adayları kalıcı kadrolara bilgi, yeterlilik ve deneyim anlamında hazırlar.

-İş yaşamını, değerlerini, iş yaşamına özgü profesyonel tutum ve davranış modellerini öğretir.
-Kendi beceri, eğitim ve ilgi alanlarını keşfetmelerini sağlar.

-SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) kaydı ve yasal işe giriş işlemlerinin bir an önce gerçekleşmesini, bu şekilde sosyal güvenlik sistemine erken dönemde girilmesini sağlar.
-Şirketlerin organizasyon yapılarını tanıma fırsatı kazandırır…

“İş arama sürecini doğru yönetin”
Birçok genç, iş ilanlarını incelerken 1-2 yıl tecrübe istendiğinden yakınır. Oysa okul döneminde edinilen staj, dönemsel veya part time iş tecrübesi; adayların başlangıç seviyesinde bile olsa tecrübesiz bir elemanın önüne geçmelerini sağlıyor. Dolayısıyla mezun olmadan önce mutlaka, gelecekte çalışılacak alanda stajla birlikte yarı zamanlı ya da dönemsel iş olanaklarını iyi değerlendirmeleri gerekiyor. Bu tip tecrübeler, adaylara gelecekte çalışacakları ya da çalışmak istedikleri iş ortamıyla ilgili önemli ip uçları verir. Bu da iş arama sürecini doğru yönetmesini sağlar. Ayrıca bu tecrübeler, adaylara çevre de sağlar. Önemli referanslardır. Kariyer.net olarak düzenlediğimiz Dikkat İş Çıkabilir Turu kapsamında ziyaret ettiğimiz üniversitelerde öğrencilere stajın ve yarı zamanlı işlerin önemini anlatıyor, onları staj yapmaya teşvik ediyoruz.
Başarılı bir staj için öncelikli adım doğru firmayı seçmektir. Gençlerimiz staj yapacakları yeri seçerken, diğer koşullar ne olursa olsun, en fazla deneyim kazanabilecekleri, pratiğe yönelik çalışma yapabilecekleri firmayı tercih etmeliler. Staj görüşmesine de tam bir iş görüşmesi gibi hazırlanmalı, staj deneyimini önemsediklerini belirtmeliler. Staja başladıktan sonra ise çok iyi gözlem yapmaları gerekiyor. Firmanın nasıl işlediğini, kimlerin nasıl görevler yürüttüğünü ve bu yapı içinde kendi yaptıkları işin önemini anlamaya diğer bir deyişle, resmin bütününü görmeye çalışmalılar. Çözüm odaklı olmak ve işi öğrenmek adına fırsatları değerlendirmeye istekli olmak da çok önemli.

Dönemsel eleman ihtiyacı ne zaman oluşur?
-Yıllık izin, hastalık, doğum izni, askerlik gibi çalışanın belirli bir süre işinden uzaklaşacağı dönemlerde,
-Operasyonel yoğunluğun arttığı dönemlerde,
-Spesifik bir alanda bilgi ve beceriye sahip uzmanların gerekli olduğu proje çalışmalarında,
-Pilot çalışmalarla olası projelerin değerlendirilmesinin yapıldığı durumlarda,
-Kadro kısıtlamalarının onay süreçlerinin uzadığı dönemlerde…

(Kaynak: Sabah (2008)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *