Başarılı Bir İş Görüşmesi İçin 10 Soru-10 Cevap

Başarılı bir görüşme için hazırlıklı olmanız gerekiyor.
İş arayanlar iş görüşmesi esnasında beklemedikleri alanlardan sorular geldiği zaman sendeliyorlar. İşte size hazırlanmanız için 10 tane mülakat sorusu. Sorulara vereceğiniz cevapları daha önceden kafanızda planlarsanız, mülakat esnasında kendinizi daha rahat hissedeceksiniz.

Zayıf Noktalarınız Nelerdir?
Zayıf yönlerinizin üstünde çok durmayıp, güçlü yönlerinizi öne çıkartarak bu durumu daha rahat kontrol altına alabilirsiniz. Kişisel niteliklerinizden bahsetmek yerine, profesyonel özelliklerinizden bahsedebilirsiniz. Mesela “Daha etkin bir sunumcu olabilmek için, iletişim becerilerimi geliştiriyorum.” diyebilirsiniz!

Size Neden İşe Almalıyız?
Böyle bir soruyla karşılaştığınız zaman deneyimlerinizi özetlemeye başlayın. “5 senelik finans sektörü deneyimimde, şirketime kazandırdığım çok şey oldu. Sizin şirketinizde de çok büyük farklar yaratabilirim. Eminim ki sizin takımınıza çok büyük bir katkım olacak.” diye bu soruyu yanıtlayabilirsiniz.

Niye Burada Çalışmak İstiyorsunuz?
Mülakat esnasında, mülakatı yapan kişi size bir soru yönelttiğinde, CV’nizde görmediği sizi tanımlayacak farklı cevaplar duymak ister. Mesela “Değerlerime en uygun olan şirketleri seçtim ve şirketiniz, benim en çok çalışmak istediğim şirketlerden biri olarak ön plana çıktı.”

Hedefleriniz Neler?
Genellikle, kısa vadeli hedeflerinizden bahsetmek, gelecekteki hedeflerinize değinmekten çok daha iyi ve etkileyicidir. Mesela “Şimdiki hedefim, gelişmekte olan bir şirkette çalışmak. Uzun vadedeki hedefim ise o şirkette daha yüksek bir pozisyona geçebilmek.”

İşinizden Niye Ayrıldınız Ya da Ayrılmaktasınız?
Eğer işsizseniz, olumlu bir biçimde o işten neden ayrıldığınızı bildirin. Eğer hala çalışıyorsanız, bir sonraki işinizde ne istediğinize değinin. Mesela “2 yıl iş deneyiminden sonra, takım çalışması içinde olan şirketlerle çalışarak daha başarılı olabileceğimi ve deneyimlerimi daha kolay paylaşabileceğimi düşünüyorum.”

İşinizde Sizi En Çok Tatmin Eden Neydi?
Mülakatı yapan kişi, sizi neyi motive ettiğini bilmek ister. Eğer etkilendiğiniz bir projeden bahsederseniz görüşmeci tercihleriniz hakkında bilgi edinmiş olur. “Son işimde çok mutluydum çünkü, direk olarak müşterilerle ve onların problemleriyle karşı karşıyaydım. Bu benim için, işimin en önemli tarafıydı.” diyerek kendinizi ifade edebilirsiniz.

Diğer Adaylardan Farkınız Ne?
Sizi özel yapan şey ne? Bu sizin deneyimlerinizi, becerilerinizi ve özelliklerinizi keşfettirecek. Kısaca özetleyin: “Teknoloji becerilerimle müşteri ilişkileri kurabilme konusunda müthiş bir birleşim kurabiliyorum.”

En Son İşinizdeki Patronunuzun Sizin Hakkınızda Söylediği 3 Olumlu Özellik Nedir?
Eski işinizdeki performansınızı ve patronunuzun sözlerini ortaya çıkarma vakti geldi. Başkalarının sözleriyle kendinizi övmek en etkili yol. “Patronum bana hep şuana kadar çalıştığı en iyi tasarımcı olduğumu söylerdi. Kendisi bana çok güvenirdi ve neşeli tavırlarımı çok severdi.”

Ne Kadar Maaş Bekliyorsun?
İşverenin, ilk başta bunu size sorması çok büyük bir avantaj. Bu sektördeki maaşları araştırarak en çok alan ve en az alanları belirleyebilirsiniz. En olumlu cevap: “Eminim ki, vakti geldiğinde en uygun miktarda karar kılabiliriz.”

Bir Hayvan Olsaydınız, Hangisi Olmak İsterdiniz?
Görüşmeciler, ne kadar hızlı ve aktif düşünebileceğinizi ölçmek için bu tarz psikolojik sorular sorarlar. Eğer “Tavşan olmak isterdim.” gibi bir cevap verirseniz pasif, yumuşak karakteri biri olduğunuz izlenimini verirsiniz. Ya da cevabınız “Aslan olmak isterdim.” olsaydı, agresif, sert bir karakter izlenimi vermiş olurdunuz. O işi alabilmek için ne tür bir karaktere ihtiyacınız var? Nasıl bir izlenim yaratmanız gerekiyor? Bunları tespit edip ona göre bir cevap vermeniz gerekiyor.

Monster Yazarı Carole Martin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>